Historie klubu

Rok založení: 1917

Spojením FC Union Plzeň a Sportovního kroužku Sparta Plzeň vznikla SK Sparta Plzeň, TJ Potraviny Plzeň, TJ Union Sparta Plzeň

Oddíl vznikl z podnětu několika odloučených hráčů FC Union Plzeň a členů Sportovního kroužku Sparta Plzeň dne 28. května 1917, v začátcích jeho hráči nastupovali v modrých svetrech s bílou hvězdou. První úspěchy přišly ve druhé polovině dvacátých let. Dorost zvítězil v roce 1926 v župním mistrovství a o rok později získal tzv. double, muži vyhráli v roce 1928 župní pohár.

V roce 1929 pořádala Sparta velmi silně obsazený turnaj o "Zlatý pohár Štěpána Záhory", který byl věnován památce jejího vynikajícího hráče. I opakované finále mezi Spartou a tehdy již profesionální Viktorkou skončilo nerozhodně a až v nastaveném čase Sparta prohrála 3:4. Největšího úspěchu dosáhla Sparta Plzeň v roce 1930, kdy I. A mužstvo dokázalo vyhrát mistrovství "Západočeské župy footballové".

Hospodářská krize třicátých let zasáhla i Spartu. Aby vyrovnala dluhy, uvolnila své nejlepší hráče a v roce 1934 sestoupila do I. B třídy, o pět let později dokonce do II. třídy.

Při povstání Plzeňanů proti německým okupantům v květnu 1945 padl sekretář a hráč Sparty Václav Trnka. Jeho památce byl věnován každoroční Trnkův memoriál.

V květnu 1946 byl do Sparty včleněn Slavoj Smíchov, čímž byla Sparta posílena o řadu hráčů a funkcionářů.

Ani ji však po roce 1948 neminulo "povinné" střídání názvů, k tomu původnímu se vrátila až v létě roku 1993.

Tradiční plzeňský klub se většinou pohyboval v I. A třídě a I. B třídě, naposledy si však krajskou soutěž zahrál v sezóně 2007/2008, kdy slavil 90 let od založení. Od té doby hraje městský přebor. V sezóně 2008/2009 pak vznikl také B-tým a po 12 sezón byl tradičním účastníkem městské soutěže, než byl v létě 2020 pro nedostatek hráčů zrušen.

Dne 23. 6. 2007 jsme si připomněli vznik našeho fotbalového oddílu TJ Union Sparta Plzeň, který má svůj domovský stánek pod bývalým výstavištěm. Jedním z bodů programu bylo i utkání našich mužů s internacionály Viktorie Plzeň. Utkání splnilo veškerá očekávání a ač se naši sparťané snažili, podlehli nakonec 5:8 (2:4).